About coffee

Vacuum Pot

Vacuum Pot is one of the oldest coffee brewing methods. Quite technical, but amazing to watch. The brew is strong and heavy.

Moka Pot

Moka pot provides an opportunity to prepare coffee at home with espresso-like taste.

Kalita

Kalita is Japan origin, same as V60. Compare to the V60 the final beverage has more body but it is also a little less clean than V60.

Cold Brew

Cold Brew is a special alternative method of coffee preparation. All you need is coffee, cold water and time. The final beverage is with low acidity and very sweet.

French Press

French Press is one of the oldest methods of coffee preparation

V60

V60 is Japan origin, final brew from V60 is crisply clear and full of delicate flavors.

AeroPress

AeroPress is quite a new device for coffee preparation. It is light, foldable, and almost indestructible. Ideal for traveling.

Chemex

Chemex is very nice and stylish. It is perfect when you need to prepare coffee for a bigger group of people, like your friends.

Alternative Coffee Brewing Methods

Our baristas have decided to share their know-how with you and put together recipes for the most common home-made coffee.

Co je Cup of Excellence

Cup of Excellence je nejprestižnější soutěží a zároveň oceněním pro kávové pěstitele, kteří svou pílí vyprodukovali kávu skutečně jedinečné kvality. Vyhrávajícímu farmáři tak tato soutěž přináší nejen finanční jistotu, jelikož káva se prodává v globálních on-line aukcích za prémiové ceny, ale také prestiž  jeho farmě a také dané produkující oblasti.

Představujeme: Dambi Uddo

Základnou pro náš týdenní výlet po regionu se stala vesnice Shakisso. Ze Shakisso jsme zamířili do hor, najít kvalitní kávu se suchým zpracováním. V Guji je suché zpracování tou správnou volbou, protože místní voda obsahuje hodně rtuti, což je důsledkem intenzivní těžby zlata.

Co je to výběrová káva

"Speciality Coffee", v překladu výběrová káva, je vyráběna pouze z kávových zrn té nejvyšší kvality, rostoucích v ideálních klimatických a geografických podmínkách. Jejich jedinečné vlastnosti a chuť v sobě zpravidla odráží kvalitu a charakter půdy, ve které byla pěstována, tzv. "terroir".

We recommend

Close (esc)

Popup

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Search

Shopping Cart

Your cart is currently empty.
Shop now