V současné době je farma pod vedením Renarda Ovalle Videse, kterému se také přezdívá Nayo. Byl to jeho děda, talentovaný lékař a podnikatel, který založil farmu La Bolsa v regionu Huehuetenango v roce 1958 a na tehdy lesem pokrytém pozemku začal pěstovat kávy odrůd Bourbon a Caturra.
A tak, zatímco jako lékař plnil své poslání, navštěvoval své pacienty po celém regionu a stal se dokonce ředitelem Národní nemocnice v Huehuetenangu, stalo se pěstování kávy jeho skutečnou vášní. Jeho humanitární smyšlení přesáhlo produkci kávy a v roce 1980 založil na farmě školu, která funguje dodnes. O čtyři roky později byl národním sdružením pro kávu ANACAFÉ jmenován "Významným pěstitelem kávy".
Teď jeho poslání naplňuje třetí generace producentů, kteří kladou velký důraz na ekologicky udržitelné postupy a aktivně upřednostňují péči o ekosystém prostřednictvím ochrany volně žijících zvířat, efektivního využívání vody a zamezení odlesňování.
Farma leží v regionu Huehuetenango (čti vej-vej-tenango), který se nachází v západní části Guatemalské vysočiny na hranicích s Mexikem. Díky nadmořské výšce a rozmanitému mikroklimatu této hornaté oblasti je káva původem odtud celosvětově známá pro svou jasnou a svěží aciditu.
Filozofie Renarda a jeho komunity je nám velice blízká a splňuje naše přísná kritéria pro spolupráci. Proto můžeme zaručit, že nabízíme nejen skutečně dobrou kávu, ale také jistotu, že pochází z férového prostředí.
Vášeň pro kvalitní kávu
Rodina Vides patří mezi nejznámější guatemalské producenty a tuto pověst si vybudovala díky četným umístěním v soutěži Cup of Excellence. K tomu všemu je Renardova manželka známá díky svým vytříbeným senzorickým schopnostem jako Q-Grader, které pomáhají definovat profily a vlastnosti každé kávy z jejich farem. Kávy od rodiny Vides nás nepřestávají překvapovat, což odpovídá jejich neustálé snaze o zlepšování a ochotě učit se novým věcem.
Sociální odpovědnost
Pro děti zaměstnanců a děti z okolních obcí byla založena školka a základní škola. Hlavním důvodem bylo poskytnout dětem základní vzdělání, zlepšit kvalitu života sběračů kávy a omezit dětskou práci. Farma je právě také součástí programu prevence dětské práce a slouží jako centrum denní péče v období sklizně. Renardo a jeho manželka zároveň zajišťují pro své zaměstnance bydlení, lékařskou péči a samozřejmě férovou mzdu.
Ekologická udržitelnost
Na Charlese, majitele La Bohème Café, udělala farma velký dojem svou biologickou rozmanitostí a polohou. Lidé zde nemají jinou možnost než pracovat v souladu s přírodou, a proto také s respektem využívají toho, co jim nabízí. Nejenže se zde pěstuje káva, chovají se zde také žížaly! Ty jsou přírodním kompostem a zároveň mají velký vliv na provzdušňování půdy, což zvyšuje její úrodnost.
Také se zde pečlivě dbá na správnou filtraci vody, která zbude po zpracování kávy, aby nedošlo ke znečištění vody v okolních vesnicích. K tomu používají přírodní třístupňový filtrační systém v kombinaci s uhličitanem vápenatým.
S čímž naprosto může souhlasit náš kontrolor kvality Jacob, který měl možnost farmu navštívit. Do oblasti Huehuetenango je obecně obtížné se dostat, zejména v sezóně dešťů, které představují vysoké riziko sesuvů půdy. A tak nezbývalo nic jiného, než využít letecké dopravy. Let byl naplánován v 6 ráno a Jacob se navzdory varování před místními gangy vyrazil v 5:30 na letiště pěšky. Když spatřil neudržovaný hangár, najednou si nebyl svým rozhodnutím zcela tak jistý. Pak přišel další menší šok, když byl požádán, aby se na místě zvážil. Stručné vysvětlení: náš Jacob nepatří k drobečkům, a tak ani nesplňoval rozměry průměrného Guatemalce. Musel tak platit cestu za dva.
Jak později řekl, navzdory mírnému kulturnímu šoku proběhl let v pořádku a následovala tříhodinová jízda autem na farmu s řidičem, který neuměl ani slovo anglicky, a Jake mluví podobně “plynně” španělsky.
Farmu navštívil bohužel až po sklizni, neměl proto příležitost se setkat se sběrači. Na druhou stranu měl tým La Bohème Café možnost ochutnat tu nejčerstvější sklizeň v centrále rodiny Vides v Guatemala City!
Největším zážitkem z celé cesty pro něj byla návštěva farmy a účast v mezinárodní porotě soutěže One of a Kind. Vidět producenty, jak získávají ocenění za svou kávu, jak moc to pro ně znamená a sdílet tu radost s nimi.