Ženy se ve velké míře podílejí na polních pracích, sklizni a třídění, tedy na manuální práci nezbytné k produkci kávy. Méně jsou pak zastoupeny v obchodování a exportu. Nemají žádné rozhodovací pravomoce a fungují tedy čistě jako dělnice na plantážích. Důvodem těchto skutečností je to, že vlastnictví půdy je historicky, kulturně i právně mnohem přístupnější mužům než ženám. A muži tak obvykle mají i větší podíl na zisku. Ženy ale nesou "dvojí břemeno", protože vedle práce na farmě mají odpovědnost za výchovu dětí a péči o domácnost.
Bohužel stále existuje genderová informační propast, nemáme dostatek údajů a je obtížné najít podpůrná fakta. Při vyhodnocování jakýchkoliv dat musíme brát v úvahu například skutečnost, že práce žen, sexuální diskriminace a obtěžování jsou často nedostatečně hlášeny.
To však neznamená, že bychom měli tento problém ignorovat.
Proto v La Bohème Café vždy hledíme na faktory jako jsou férové podmínky pro všechny na farmě.
Jacqueline Sabina Morales de Ovalle
Jacqueline je vedoucí oddělení kvality kontroly v rodinné společnosti našeho dlouhodobého partnera a jejího manžela Renarda Ovalle, který patří mezi nejznámější guatemalské producenty. Jacqueline je známá především díky svým vytříbeným senzorickým schopnostem jako certifikovaný Q-Grader, které hrají velkou roli při definování profilů a vlastností každé kávy z jejich farem. Její dovednosti jsou proto nedílnou součástí jejich produkce. Byla po ní pojmenována i několik lotů na počest její vášně ke kávě a odborných znalostí.
*Charles na cuppingu pod vedením Jacqueline v Guatemale
Super mujeres
V La Bohème Café jsme se vždy s nadšením zapojovali do různých podpůrných akcí a možnost zúčastnit se aukce Super Mujeres - Nicaragua Specialty Private Collection Auction 2022 byla skvělou příležitostí, jak podpořit ženy v místním kávovém průmyslu. Aukce má za cíl zdůraznit, že ženy producentky jsou opravdové super ženy, které se podílejí nejen na zlepšení kvality kávy, ale přispívají k budování takové společnost, kde jsou si ženy a muži rovni i za hranicemi kávového průmyslu. A díky tomu, že jsme se během pandemie COVID-19 stali jedním z Global Coffee center, můžeme porotcovat soutěže, kterých se účastnily kávy i těchto producentek přímo v naší laboratoři v Praze. A toho se samozřejmě ujaly naše superženy z La Bohème Café!
Měli jsme také možnost promluvit si se dvěmi z pěstitelek o problémech a výzvách, kterým čelí, a pogratulovat jim k vysokému hodnocení jejich káv. Byli jsme zaskočeni, když nám výherkyně 3. místa vyprávěla, jak musela pracovat na plantážích až do 8. měsíce těhotenství, protože její manžel měl v té době vážné zdravotní problémy.
Tomu říkáme odhodlání!
Celý rozhovor najdete na našem Instagramu.
Producentky z Bolívie
Po mnoha letech zanedbávání, silné konkurenci tržních plodin a chybějící infrastruktuře zažívá kávová scéna v Bolívii, v jistém smyslu, obrození. Ve velkých městech se začalo objevovat více kaváren s výběrovou kávou vypěstovanou a praženou přímo v Bolívii a farmáři začali více dbát na kvalitu a objevovat svůj potenciál.
Ženy v La Bohème Café
A samozřejmě nesmíme zapomenout na naše holky z pražírny, které se starají o to, aby byla káva pražená tak, aby v ní vynikalo to nejlepší a aby byly vaše balíčky připraveny včas k odeslání!